REKOMENDACIJOS DARBDAVIAMS IR DARBUOTOJAMS DĖL COVID - 19 VIRUSO

Šiuo metu yra susidariusi sudėtinga situacija, nes stinga vienkartinių kaukių ir respiratorių. Dauguma įmonių pradėjo domėtis alternatyviomis daugkartinėmis  kaukėmis, ėmėsi organizuoti jų siuvimą. Todėl šiuo metu sulaukiame užklausų dėl jų  naudojimo ir  dezinfekavimo.

Vien kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti derinama su kitomis prevencijos priemonėmis, tokiomis kaip rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu ir fizinės distancijos laikymusi, todėl labiausiai rekomenduojama priemonė – saviizoliacija.
Kaukę galima dėvėti trumpai – vos 1–2 valandas, ir keisti pajutus drėgmę kaukėje. Jeigu kaukę nusiėmėte, antrą kartą neišskalbus jos dėtis jau negalima. Taigi kol dėvite kaukę, susilaikykite nevalgę ir negėrę.
 Skalbti rankomis jas reikia muilo tirpale, o skalbyklėje – užstačius 70 laipsnių režimą ir ne trumpiau nei 25 min. Jei kaukė iš medvilnės, marlės, galima 1–2 minutes pavirinti.
Kaukę užsidėti reikėtų saugioje aplinkoje, nesidėti jos jau būnant viešoje erdvėje, bendrame koridoriuje ir pan. 
Savadarbių kaukių efektyvumas – 50 proc. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikų, nėra atlikta pakankamai mokslinių tyrimų, siekiant išsiaiškinti namuose pasiūtų veido kaukių efektyvumą. Vienas iš tokių tyrimų buvo atliktas Kembridžo universiteto tyrėjų. Duomenys atskleidė, jog namuose pasiūtos medvilnės kaukės sulaiko 50 proc. 0,02–1 mikrono dalelių, o chirurginės (medicininės) kaukės – 80 proc. Minėtame tyrime taip pat buvo vertinamas pasiūtos kaukės efektyvumas po 3 valandų nešiojimo. Rezultatai parodė, kad drėgmė ir laikas turėjo labai mažai įtakos veido kaukės efektyvumui. Nustatyta, kad veido kaukės mažiau veiksmingos vaikams nei suaugusiems. Tyrėjai padarė išvadą, kad namuose pasiūtos veido kaukės galėtų būti naudojamos tik kaip paskutinio pasirinkimo priemonė, siekiant išvengti oru plintančių infekcijų perdavimo nuo užsikrėtusių asmenų. Teigiama, kad namų sąlygomis pasiūtų kaukių dėvėjimas yra geriau negu nieko. 
Saugokime vieni kitus!